Breeding World Class Corsos

Friz STRACIŁ 57 milionów zł Akcje Ekipa Holding pikują po “rozpadzie” Ekipy

Głównym celem działalności jest wytwarzanie nowych uniwersów i ich bohaterów. Firma działa w oparciu o wewnętrzne jak i zewnętrzne zespoły kreatywne i produkcyjne. Współpracuje ze światowymi ekspertami w dziedzinie kinematografii, literatury gatunkowej, komiksu, animacji i game-devu. Aktualnie największym realizowanym przez spółkę projektem jest wysokobudżetowa produkcja autorskiego konceptu o międzynarodowym potencjale. Projekt serialu, gier i publikacji wykorzystuje motyw dinozaurów, którego ujęcie zachwyci fanów fantasy i sci-fi.

Te w horyzoncie
najbliższych kwartałów mają ulec istotnej poprawie – przekonuje zarząd. Produktami FMCG (popularne Lody Ekipa od Korala), projektami
fabularnymi czy sklepami stacjonarnymi z odzieżą zostały przedstawione w
strategii spółki w sierpniu. Spółka opierała swoją działalność na handlowym wykorzystaniu
zasięgów w social mediach grupy pod nazwą Ekipa, w skład której wchodzili m.in. Tacy influencerzy jak Friz, Mini Majk
czy Wersow. W
ostatnim czasie inwestorów zaniepokoiło oświadczenie Friza o rozpadzie składu
Ekipy.

Ekipa podpisała umowę z funduszem przed rokiem. Chodziło o wsparcie we wprowadzeniu na warszawską giełdę. Wtedy firma Ekipa Holding została wyceniona na 143,8 mln zł.

Menedżer Ekipy o spadku kursu BBI: bzdura totalna, nie skupiamy się na tym

12 lutego 2020 roku wydał też pierwszy singel w formacie digital download/streaming. Utwory Ekipy Friza biją popularność nie tylko na YouTube, ale także w serwisie Spotify. Można usłyszeć je również w rozgłośniach radiowych. Osoby zainteresowane zakupem akcji Friza może zainteresować inwestycja w spółkę JR Holding ASI, która także jest notowana na rynku NewConnect. To bowiem kolejny podmiot, który współpracuje ze spółką Ekipa.

  • Prawdziwą furorę zrobiły też lody Ekipa, produkowane przez firmę Koral, a dystrybuowane w sieciach dyskontów Lidl i Biedronka.
  • Poinformowała, że napisała z przeprosinami do autora grafiki[37].
  • W piątek 30 września zaplecze warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) zdominowała Ekipa Friza.
  • Wiele wskazuje na to, że rzeczywiście dojdzie do jej połączenia z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym, co ma przynieść korzyści zarówno dla jednej, jak i drugiej ze stron.

Sam singiel został wydany 1 maja 2021[90]. Powstała do niego kolekcja ubrań i gadżetów[91]. W maju zespół wydał singel „Zygzak”, stworzony we współpracy z Jacusiem[92][93]. 26 czerwca zespół wydał debiutancki album pt. Sezon 3[94], który już w przedsprzedaży uzyskał certyfikat złotej płyty[95]. W trakcie pierwszego dnia sprzedaży przychód z płyty wyniósł ponad 2,2 miliona złotych netto[96].

W kontekście dezaprobaty Łukasza wobec marki Audi, samochód został załadowany czterema kilogramami materiału wybuchowego i stoma litrami benzyny[25]. Ekipa zdetonowała Audi TT w powietrze, a nagranie z tego zajścia zostało umieszczone w serwisie YouTube[26]. Na Ekipę spadła wówczas fala krytyki[27]. W zawiadomieniu citypoint trading forex broker-przegląd Gacek napisał, że pobudką Ekipy była chęć rozgłosu, która przeradza się na dochód finansowy z reklam[28]. W połowie lipca 2021 Ekipa nawiązała współpracę z firmą Herlitz – wytworzono przybory szkolne wzorowane Ekipą Friza[18]. Przybory można było zakupić w sierpniu, głównie w sklepach sieci Dino.

Na tę chwilę na giełdzie funkcjonuje samo Beskidzkie Biuro Inwestycyjne (oznaczone jako BBA SA lub BBINWEST), więc to właśnie ten podmiot mamy na myśli, pisząc o akcjach Friza i Ekipy. Nie dziwi więc, że z czasem jego kanał wyewoluował w tym nowa konstrukcja platformy amarkets ramm kierunku i zaczął skupiać się m.in. Te ostatnie wciąż stanowią ważny obszar twórczości Friza, choć obecnie są nagrywane w znacznie szerszym składzie. Ekipa Friza już dawno temu przestała istnieć, ale jak widać nadal można do niej nawiązywać.

Nie oznacza to jednak, że spółka Friza zostanie wchłonięta przez inny podmiot – prawdopodobnie będzie wprost przeciwnie. Wartość znaku towarowego Ekipy Friza obecnie wynosi 21,46 milionów złotych. We wrześniu 2022 roku jego wartość została wyceniona na 238,39 miliona złotych. Wyceną zajęła się wówczas rzeczoznawczyni Anna Skuza. Miesiąc temu youtuber Karol Wiśniewski, szczerzej znany jako Friz, zapowiadał wejście na giełdę i zainteresowanie branżą gier wideo. Długo nie trzeba było czekać na konkretne działania.

Jest spółką notowaną na rynku NewConnect od listopada 2012 r. Jej głównym akcjonariuszem jest notowana na rynku NewConnect spółka JR HOLDING ASI S.A., która posiada akcje stanowiące 68,79% udziału w jej kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów na WZA. Poza tym Ekipa Holding ogłosiła chęć skupu własnych akcji z giełdy. “Zarząd zaproponuje przeznaczenie na ten cel kwoty do 3 mln zł, z terminem realizacji wynoszącym 12 miesięcy”. W związku z wystrzałem cen akcji w piątek majątek Karola “Friza” Wiśniewskiego bardzo mocno się zwiększył. W ciągu kilku godzin na jego koncie maklerskim przybyło około 16 mln zł.

Aktualny wykres kursu akcji Ekipa Holding SA

Piosenka zgromadziła ponad 71 milionów wyświetleń[5]. W późniejszych latach do grupy założonej przez Karola Wiśniewskiego dołączyło dziewięciu nowych artystów, a sam zespół w 2021 roku wydał album studyjny zatytułowany Sezon 3[14]. Podczas tworzenia albumu jego zespół współpracował z popularnymi artystami muzycznymi, takimi jak Cleo, Donatan, B.R.O czy Roksana Węgiel[15][16]. Notowania sięgały 4,20 zł, a dzień wcześniej wahały się od 3 do 3,25 zł. Tym samym firma znanych youtuberów robi najlepszy wynik od momentu debiutu na giełdzie w maju tego roku (wtedy połączyła się z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym i przyjęła nazwę Ekipa Holding). W zasadzie od tamtego momentu akcje dołowały i w ostatnich dniach uklepywały dno.

Dlatego też, choć akcje Ekipy wydają się mieć duży potencjał wzrostu, to jednak zarazem są obarczone sporym ryzykiem inwestycyjnym. Karol Wiśniewski, lepiej znany jako Friz, zadebiutował jako twórca internetowy już w 2010 roku. Arena.pl w ostatnich latach notowała duże straty. Zł przychodów miała 3,52 mln zł straty netto, w 2019 roku – 7,31 mln zł (przy 481 tys. zł przychodów), a w 2018 roku – 12,13 mln zł.

Pierwsze rozmowy, dotyczące wprowadzenia na giełdę odbyły się z firmą JR Holding w listopadzie 2020[135]. Po podpisaniu umowy w 2021 z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym Ekipa potwierdziła zamiar uczestnictwa w polskim rynku kapitałowym jako Spółka Akcyjna Ekipa Holding[2]. W maju 2022 doszło do połączenia z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym S.A.[136] Kapitał zakładowy przedsiębiorstwa w 2021 wynosił ponad 1 mln zł[137]. Od 2023 Prezesem Zarządu światowe rynki pędzą nad sprzecznymi sygnałami spółki jest Łukasz Wojtyca (ps. Wujek Łuki), zaś największym akcjonariuszem Karol Wiśniewski (ps. Friz), właściciel 41.21% akcji[138][139]. Zaskoczenia też nie powinno być w przypadki czwartkowego
komunikatu spółki, bowiem o planie przeprowadzenia skupu akcji własnych Ekipa
informowała już na pod koniec września. Wtedy również zadeklarowano kwotę 3
mln zł na zakupy akcji i maksymalnie 12-miesięczny okres trwania całego procesu.

Ekipa youtubera Friza ma połączyć się z giełdowym Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym

Ekipa nie tylko wita nowych wspólników, ale też sama inwestuje. Kupiła pakiet kontrolny akcji spółki Eve Capital ASI, która zmieni nazwę na Ekipa Investments Alternatywna Spółka Inwestycyjna. Najłatwiej zrobić to za pomocą lupki, w którą wystarczy wpisać jej pełną nazwę lub symbol. Kiedy inwestorowi na ekranie wyświetlą się informacje na temat właściwej spółki, musi w nią kliknąć, a następnie wpisać parametry zlecenia. Kilka lat temu youtuber postanowił założyć zespół, w którego skład wchodzą inni polscy youtuberzy i freelancerzy. Jej managerem jest Łukasz Wojtyca, znany jako Wujek Łuki.

Przynależność do indeksów

Jak wskazała, rozpoczyna dystrybucję nowych produktów spożywczych pod marką EKIPA. Artykuły powstają we współpracy z producentem słodyczy Millano. Pobili własny rekord na polskim YouTubie, a ich lody to najbardziej deficytowy towar w kraju. Robert Lewandowski czołowym influencerem w polskim internecie. Wersow króluje na Instagramie, Friz na YouTube.

EKIPA – notowania spółki

Może to być efekt zapowiedzi współpracy z producentem słodyczy. Martwi jednak konflikt między członkami Ekipy. Karol Wiśniewski, youtuber znany jako Friz, jest milionerem. Tak przynajmniej wynika z wyceny akcji założonej przez niego Ekipy Holding, przeprowadzonej przez fundusz JR Holding, który w lutym nabył pakiet akcji spółki.

Natomiast na początku lutego podpisała ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier. Ekipa Friza ogłosiła koniec popularnego projektu na YouTube. Wygląda na to, że pękła też bańka na giełdzie. W niecałe trzy miesiące rynkowa wartość biznesu influencerów skurczyła się prawie o połowę. Same udziały w firmie Karola “Friza” Wiśniewskiego straciły na wartości około 57 mln zł. Jedna akcja Ekipy na giełdzie kosztuje niewiele więcej niż jeden lód z ich logo.

Kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. Firma przy zerowych przychodach sprzedażowych zanotowała 2,52 mln zł straty netto, natomiast rok wcześniej miała 144 tys. Przy kursie 12,30 zł kapitalizacja spółki wynosi 50,42 mln zł. Zaznaczono, że po dokonaniu połączenia Beskidzkie Biuro Inwestycyjne będzie spółką dominującą w holdingu obejmującym też m.in. Spółki Ekipa Management, Ekipatonosi, Pigeon Studios i Ekipa Games, ponadto planowane jest zarejestrowanie spółki Ekipa Investments.